The Walt Disney World Resort is certainly an expensive vacation destination; There is no denying that. Even cutting out airfare (if that is a possibility for where you are traveling from) and staying at budget-friendly, likely off-property accommodations, there are some costs associated with a Disney trip (like Park tickets) that you simply cannot avoid.
The sticker shock is always real at Walt Disney World, and as one Guest recently experienced, even one day at the theme parks can add up depending on how you plan your day and which add-ons you choose to purchase.
RELATED: Disney Guest Shocked at What Her Family of Four Spent on Food in Just One Day
Summer Reign Henning, the influencer behind the TikTok account, @_reignland recently visited Walt Disney World with her family of four, where one day of their trip cost a total of $3,758 (including Park tickets, Genie+, Memory Maker, meals and snacks, souvenirs, and a portion of the family’s hotel cost.)
In the video Henning shared to TikTok, she noted the cost for each aspect of her trip over the course of their day at Disney’s Hollywood Studios. “Tickets and Lightning Lane” (likely Genie+ actually given the attractions shown in the video, but we can’t blame her for finding Genie+ confusing!) cost $870, and four ear headbands came out to $130. Henning continues her video saying, “A mediocre breakfast at Hollywood & Vine cost us $223.”
@_reignland Robbery in broad daylight ?? And we still have 2 more parks to go ? #disneyworld #disneyworld50 #howmuchispendinaday
RELATED: Will Disney Parks Ticket Prices Increase in 2023?
After riding one attraction in Toy Story Land, the family opted to purchase ice cream for $25 and popcorn for $16. Moving over to Star Wars: Galaxy’s Edge, three lightsabers at Savi’s Workshop cost a total of $800, which they shipped home for $40 to avoid any difficulties with air travel. Henning then notes, “Every ride had a 120-minute wait time, so we only got to ride one in this section of the park as well.” Before leaving Star Wars: Galaxy’s Edge, the family tried blue and green milks for $27.
Next, they had lunch at Backlot Express for $80, followed by funnel cakes for $44. The family also opted to add Memory Maker to their theme park tickets, which in the video is listed as $170, however, this is the price for the service for the duration of one’s trip. Henning does mention that “PhotoPass was an extra $170 for cell phone-quality pictures,” however, noting that at least to this Guest, Memory Maker may not have been the best value.
RELATED: Prices to Increase When Sales of Annual Passes Resume at Walt Disney World
Various treats are listed next for $25, followed by dinner at Planet Hollywood in Disney Springs for $311. The video ends with mention that their nightly hotel rate was factored in as well ($997) bringing the total to $3,758 for the full day at Walt Disney World.
As many of the comments on the video point out, this day in Hollywood Studios could have been done for much less, save for things like the lightsaber experience and Memory Maker if those were non-negotiable must-do’s for this trip. A major takeaway from the video from our perspective as fans who are well aware that this might not have been the most affordable (or best-value) day at Hollywood Studios, is that the current state of Disney vacations are set up in a way that makes Guests feel as though this type of spending is the norm. Hopefully this changes, either through better communication with Guests as they plan their trips, or simply more manageable prices.
In the meantime though, we will continue to monitor news out of Walt Disney World and be back with updates as we have them here on Disney Tips.